Janet Ecker

Dates of service

(general election) (not re-elected)

Career details

37th Parliament (October 20, 1999 – September 2, 2003 )

Minister of Finance

Chair of the Board of Internal Economy

Government House Leader

Minister of Education

36th Parliament (September 26, 1995 – May 5, 1999 )

Minister of Community and Social Services

Member, Standing Committee on Social Development

Parliamentary Assistant to the Minister of Community and Social Services

Party affiliation(s)

Progressive Conservative Party of Ontario