James Young

Dates of service

(general election)

Career details

5th Parliament (January 23, 1884 – November 15, 1886 )

Member, Standing Committee on Railways

Member, Select Committee to consider and report as to the expediency of adding to the rules of the House

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Railways

Treasurer

Commissioner of Agriculture

4th Parliament (January 7, 1880 – February 1, 1883 )

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Printing

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Railways

Party affiliation(s)

Ontario Liberal Party