James Robinson Fallis

Dates of service

(by-election)

Career details

Parliament 14 ( February 16, 1915 – September 23, 1919 )

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Standing Orders

Parliament 13 ( February 7, 1912 – May 29, 1914 )

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Private Bills

Party affiliation(s)

Conservative Party