James Cleland

Dates of service

(general election)

Career details

8th Parliament ( February 21, 1895 – January 28, 1898 )

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Select Committee to consider Bills 86, 88 and 90

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Railways

Member, Select Committee to consider Bills 113, 121, 125, 129, 130 and 134

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Standing Orders

7th Parliament ( February 11, 1891 – May 29, 1894 )

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Railways

Party affiliation(s)

Ontario Liberal Party