Jagmeet Singh

Headshot of Jagmeet Singh.

Dates of service

(general election) (resigned)

Career details

41st Parliament (July 2, 2014 – May 8, 2018 )

Critic, Anti-Racism Directorate

Deputy Leader, Recognized Party

Vice-Chair, Standing Committee on Social Policy

Member, Standing Committee on the Legislative Assembly

Deputy Third Party House Leader

Critic, Government and Consumer Services

Critic, Attorney General

40th Parliament (November 21, 2011 – May 2, 2014 )

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Public Accounts

Critic, Attorney General

Critic, Consumer Services

Party affiliation(s)

New Democratic Party of Ontario
– present