Jack MacLaren

Headshot of Jack MacLaren.

Dates of service

(general election) (did not seek re-election)

Career details

41st Parliament (July 2, 2014 – May 8, 2018 )

Member, Standing Committee on Regulations and Private Bills

Member, Standing Committee on Regulations and Private Bills

Critic, Natural Resources and Forestry

Member, Standing Committee on the Legislative Assembly

Vice-Chair, Standing Committee on the Legislative Assembly

Member, Standing Committee on the Legislative Assembly

Critic, Natural Resources and Forestry

Member, Select Committee on Developmental Services

Member, Standing Committee on Justice Policy

Critic, Senate and Democratic Reform

40th Parliament (November 21, 2011 – May 2, 2014 )

Critic, Democratic and Senate Reform

Member, Standing Committee on Justice Policy

Member, Standing Committee on Justice Policy

Deputy Critic, Infrastructure

Deputy Critic, Transportation

Party affiliation(s)

Independent

Progressive Conservative Party of Ontario