Hugh Smith

Dates of service

(by-election)

Career details

7th Parliament ( February 11, 1891 – May 29, 1894 )

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Private Bills

6th Parliament ( February 10, 1887 – April 26, 1890 )

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Private Bills

Party affiliation(s)

Conservative Party