Hugh Powell Crosby

Dates of service

(general election)

Career details

2nd Parliament ( December 7, 1871 – December 23, 1874 )

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Select Committee to Inquire into the Case of John Montgomery

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

1st Parliament ( December 27, 1867 – February 25, 1871 )

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Select Committee to inquire into and report upon the endowment and utility of Upper Canada College and its relationship to the educational system

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Select Committee appointed to examine in to the working of the common and grammar school system of Ontario

Party affiliation(s)

Ontario Liberal Party