Howard Nicholas Sheppard

Dates of service

(general election)

Career details

33rd Parliament ( June 4, 1985 – July 31, 1987 )

Member, Standing Committee on General Government

Member, Standing Committee on the Ombudsman

Member, Standing Committee on General Government

Member, Standing Committee on the Ombudsman

Member, Standing Committee on Regulations and Private Bills

Vice-Chair, Standing Committee on the Ombudsman

Member, Standing Committee on the Ombudsman

32nd Parliament ( April 21, 1981 – March 25, 1985 )

Parliamentary Assistant to the Minister of Tourism and Recreation

Member, Select Committee on the Ombudsman

Chair, Standing Committee on Regulations and Other Statutory Instruments

Member, Standing Committee on Regulations and Other Statutory Instruments

Member, Standing Committee on Procedural Affairs

Member, Standing Committee on Regulations and Other Statutory Instruments

Member, Standing Committee on General Government

Member, Standing Committee on Social Development

Member, Standing Committee on Social Development

Member, Select Committee on Company Law

Member, Standing Committee on General Government

Member, Standing Committee on Regulations and Other Statutory Instruments

Party affiliation(s)

Progressive Conservative Party of Ontario