Henry John Pettypiece

Riding

Location Dot IconLambton East

Dates of service

(general election)

Riding representation

Lambton East

10th Parliament

9th Parliament

Career details

10th Parliament ( March 10, 1903 – December 13, 1904 )

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Printing

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Printing

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Public Accounts

9th Parliament ( August 3, 1898 – April 19, 1902 )

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Printing

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Printing

Member, Select Committee to consider Bill 211, An Act relating to Cheese and Butter Exchanges

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Printing

Member, Standing Committee on Municipal Law

Party affiliation(s)

Ontario Liberal Party