Helen Johns

Dates of service

(general election) (not re-elected)

Career details

37th Parliament (October 20, 1999 – September 2, 2003 )

Interim Minister of Municipal Affairs and Housing

Minister of Agriculture and Food

Associate Minister of Health and Long Term Care

Minister of Citizenship, Culture and Recreation

36th Parliament (September 26, 1995 – May 5, 1999 )

Member, Standing Committee on the Legislative Assembly

Member, Standing Committee on the Ombudsman

Parliamentary Assistant to the Minister of Energy, Science and Technology

Member, Standing Committee on the Legislative Assembly

Member, Standing Committee on the Ombudsman

Member, Standing Committee on Estimates

Member, Select Committee on Hydro Nuclear Affairs

Member, Standing Committee on Regulations and Private Bills

Member, Standing Committee on Public Accounts

Parliamentary Assistant to the Minister of Energy

Member, Standing Committee on Social Development

Parliamentary Assistant to the Minister of Health

Party affiliation(s)

Progressive Conservative Party of Ontario