Hans W. Daigeler

Dates of service

(general election) (not re-elected)

Career details

35th Parliament (November 19, 1990 – April 28, 1995 )

Vice-Chair, Standing Committee on General Government

Member, Standing Committee on General Government

Critic, Transportation

Vice-Chair, Standing Committee on Social Development

Member, Standing Committee on Social Development

Member, Standing Committee on Estimates

Critic, Training, Colleges and Universities

34th Parliament (November 3, 1987 – July 30, 1990 )

Member, Standing Committee on Finance and Economic Affairs

Parliamentary Assistant to the Minister of Revenue

Member, Standing Committee on Social Development

Member, Standing Committee on Social Development

Member, Standing Committee on General Government

Party affiliation(s)

Ontario Liberal Party