Gordon Howlett Dean

Dates of service

(general election)

Career details

33rd Parliament ( June 4, 1985 – July 31, 1987 )

Member, Standing Committee on Regulations and Private Bills

Deputy Critic, Municipal Affairs

Member, Standing Committee on the Legislative Assembly

Vice-Chair, Standing Committee on General Government

Member, Standing Committee on General Government

Critic, Senior Citizens' Affairs

Critic, Revenue

Vice-Chair, Standing Committee on General Government

Member, Standing Committee on General Government

Minister of Revenue

32nd Parliament ( April 21, 1981 – March 25, 1985 )

Provincial Secretary for Social Development

Provincial Secretary for Social Development

Minister Without Portfolio

Member, Standing Committee on Resources Development

Member, Standing Committee on General Government

Member, Select Committee on the Ombudsman

Parliamentary Assistant to the Minister of Education

Member, Standing Committee on Social Development

Party affiliation(s)

Progressive Conservative Party of Ontario