George Sterling Ansel Ryerson

Dates of service

(by-election)

Career details

8th Parliament (February 21, 1895 – January 28, 1898 )

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Select Committee to consider Bills 112, 127, 135 and 136

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Railways

7th Parliament (February 11, 1891 – May 29, 1894 )

Member, Select Committee to consider Bill 148 (To Amend the Ontario Election Act)

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Railways

Member, Select Committee to consider Bill 100 (To Amend the Pharmacy Act)

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Private Bills

Party affiliation(s)

Conservative-Protestant Protective Association

Conservative Party