George Read

Dates of service

(general election)

Career details

Parliament 2 ( December 7, 1871 – December 23, 1874 )

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Standing Orders

Parliament 1 ( December 27, 1867 – February 25, 1871 )

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Select Committee to consider Bill 91 (To Prevent the spreading of Canada Thistle in Upper Canada--Chapter 40)

Member, Select Committee to consider Bill 37 (To Amend the Jury law)

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Standing Orders

Party affiliation(s)

Conservative Party