George Ben

Dates of service

(by-election)

Career details

28th Parliament ( February 14, 1968 – September 13, 1971 )

Member, Standing Committee on Human Resources

Member, Standing Committee on Highways and Transport

Member, Standing Committee on Health

Member, Standing Committee on Social, Family and Correctional Services

Member, Standing Committee on Social, Family and Correctional Services

Member, Standing Committee on Health

Member, Standing Committee on Highways and Transport

Member, Standing Committee on Legal Bills and Municipal Affairs

Member, Standing Committee on Health

Member, Standing Committee on Government Commissions

Member, Standing Committee on Welfare and Reform

27th Parliament ( October 29, 1963 – September 5, 1967 )

Member, Standing Committee on Government Commissions

Member, Standing Committee on Labour

Member, Standing Committee on Welfare and Reform

Member, Standing Committee on Standing Orders and Printing

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Legal Bills and Municipal Affairs

Member, Standing Committee on Government Commissions

Member, Standing Committee on Standing Orders and Printing

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Legal Bills and Labour

Party affiliation(s)

Ontario Liberal Party