Gary Stewart

Dates of service

(general election) (not re-elected)

Career details

37th Parliament (October 20, 1999 – September 2, 2003 )

Member, Standing Committee on General Government

Member, Standing Committee on Public Accounts

Parliamentary Assistant to the Minister of Natural Resources

Chief Government Whip

Minister Without Portfolio

Vice-Chair, Standing Committee on the Legislative Assembly

Member, Standing Committee on the Legislative Assembly

Parliamentary Assistant to the Minister of Agriculture and Food

Chair, Standing Committee on the Legislative Assembly

Member, Standing Committee on the Legislative Assembly

Member, Standing Committee on Estimates

Deputy Government Whip

36th Parliament (September 26, 1995 – May 5, 1999 )

Member, Standing Committee on Administration of Justice

Member, Standing Committee on Government Agencies

Member, Standing Committee on Government Agencies

Member, Standing Committee on Administration of Justice

Member, Standing Committee on Administration of Justice

Member, Standing Committee on Government Agencies

Assistant Deputy Government Whip

Member, Standing Committee on the Ombudsman

Member, Standing Committee on the Legislative Assembly

Member, Standing Committee on General Government

Party affiliation(s)

Progressive Conservative Party of Ontario