Frederick Arthur Burr

Dates of service

(general election)

Career details

29th Parliament (December 13, 1971 – August 11, 1975 )

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Procedural Affairs

Member, Standing Committee on Procedural Affairs

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Procedural Affairs

Member, Select Committee on Land Drainage

Member, Standing Committee on Procedural Affairs

Member, Standing Committee on Private Bills

28th Parliament (February 14, 1968 – September 13, 1971 )

Member, Standing Committee on Natural and Physical Resources

Member, Standing Committee on Agriculture and Food

Member, Standing Committee on Highways and Transport

Member, Standing Committee on Social, Family and Correctional Services

Member, Standing Committee on Highways and Transport

Member, Standing Committee on Agriculture and Food

Member, Standing Committee on Highways and Transport

Member, Standing Committee on Welfare and Reform

Member, Standing Committee on Agriculture and Food

Party affiliation(s)

New Democratic Party of Ontario