Ernie Parsons

Dates of service

(general election) (resigned)

Career details

38th Parliament (November 19, 2003 – September 10, 2007 )

Chair, Standing Committee on Social Policy

Member, Standing Committee on Social Policy

Parliamentary Assistant to the Minister of Community and Social Services (Disabilities)

Parliamentary Assistant to the Minister of Community and Social Services

Member, Standing Committee on Government Agencies

Member, Standing Committee on Government Agencies

Member, Standing Committee on General Government

Parliamentary Assistant to the Minister of Transportation

37th Parliament (October 20, 1999 – September 2, 2003 )

Critic, Natural Resources

Member, Select Committee on Alternative Fuel Sources

Critic, Disabilities

Critic, Training and Skills

Party affiliation(s)

Ontario Liberal Party