Eric Alfred Winkler

Dates of service

(general election)

Career details

29th Parliament (December 13, 1971 – August 11, 1975 )

Commissioner, Board of Internal Economy

Chair of the Management Board of Cabinet

Minister of Consumer and Commercial Relations

Minister of Financial and Commercial Affairs

Minister of Revenue

28th Parliament (February 14, 1968 – September 13, 1971 )

Member, Standing Committee on Legal Administration

Minister of Revenue

Member, Standing Committee on Labour

Member, Standing Committee on Health

Member, Standing Committee on Government Commissions

Member, Standing Committee on Legal and Municipal

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Striking Committee to appoint members to standing committees

Member, Select Committee on Rules, Standing Orders and Procedures

Member, Standing Committee on Labour

Member, Standing Committee on Legal and Municipal

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Health

Member, Striking Committee to appoint members to standing committees

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Health

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Legal Bills and Municipal Affairs

Party affiliation(s)

Progressive Conservative Party of Ontario