Elizabeth "Joan" Smith

Dates of service

(general election)

Career details

34th Parliament (November 3, 1987 – July 30, 1990 )

Member, Special Committee on the Parliamentary Precinct

Member, Standing Committee on the Ombudsman

Government Whip

Commissioner, Board of Internal Economy
– present

Solicitor General

Deputy Government House Leader

33rd Parliament (June 4, 1985 – July 31, 1987 )

Member, Select Committee on Retail Store Hours

Member, Select Committee on Retail Store Hours

Member, Standing Committee on Resources Development

Member, Standing Committee on Government Agencies

Member, Standing Committee on Resources Development

Member, Standing Committee on Members' Services

Member, Standing Committee on General Government

Chief Government Whip
– present

Deputy Government House Leader
– present

Party affiliation(s)

Ontario Liberal Party