Douglas Richard Reycraft

Dates of service

(general election)

Career details

34th Parliament (November 3, 1987 – July 30, 1990 )

Member, Standing Committee on Finance and Economic Affairs

Parliamentary Assistant to the Treasurer

Parliamentary Assistant to the Minister of Economics

Member, Special Committee on the Parliamentary Precinct

Vice-Chair, Select Committee on Education

Member, Select Committee on Education

Chief Government Whip

33rd Parliament (June 4, 1985 – July 31, 1987 )

Member, Standing Committee on Social Development

Member, Select Committee on Health

Member, Standing Committee on General Government

Member, Select Committee on Health

Member, Standing Committee on Social Development

Member, Select Committee on the Environment

Member, Select Committee on Health

Member, Standing Committee on Social Development

Parliamentary Assistant to the Minister of Education

Party affiliation(s)

Ontario Liberal Party