Dougall Carmichael

Dates of service

(general election)

Career details

Parliament 16 ( February 6, 1924 – October 18, 1926 )

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Public Accounts

Parliament 15 ( March 9, 1920 – May 10, 1923 )

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Legal Bills

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Legal Bills

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Special Committee on the Memorial of the Recent War

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Legal Bills

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Legal Bills

Minister Without Portfolio

Party affiliation(s)

United Farmers of Ontario