Donald Sutherland

Dates of service

(general election)

Career details

Parliament 11 ( March 22, 1905 – May 2, 1908 )

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Municipal Law

Parliament 10 ( March 10, 1903 – December 13, 1904 )

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Standing Orders

Party affiliation(s)

Conservative Party