Donald Roy Irvine

Dates of service

(general election)

Career details

30th Parliament (October 28, 1975 – April 29, 1977 )

Member, Standing Committee on Procedural Affairs

Member, Standing Committee on General Government

Provincial Secretary for Resources Development

29th Parliament (December 13, 1971 – August 11, 1975 )

Minister of Housing

Member, Standing Committee on Social Development

Minister Without Portfolio

Member, Standing Committee on Administration of Justice

Member, Standing Committee on Private Bills

Parliamentary Assistant to the Minister of Economics and Intergovernmental Affairs
– present

Member, Select Committee on the Ontario Municipal Board

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Regulations

Member, Standing Committee on Administration of Justice

Party affiliation(s)

Progressive Conservative Party of Ontario