Donald Macnish

Dates of service

(general election)

Career details

9th Parliament (August 3, 1898 – April 19, 1902 )

Member, Select Committee to consider Bill 162, An Act to Incorporate the Ontario Historical Society

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Public Accounts

8th Parliament (February 21, 1895 – January 28, 1898 )

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Railways

Member, Select Committee to Bill 73

Member, Select Committee to consider all Questions Relating to Government House and Government House Property, etc.

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Railways

Party affiliation(s)

Ontario Liberal Party

Liberal-Patron