Donald MacKay Deacon

Dates of service

(general election)

Career details

29th Parliament (December 13, 1971 – August 11, 1975 )

Member, Standing Committee on Social Development

Member, Standing Committee on Social Development

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Public Accounts

28th Parliament (February 14, 1968 – September 13, 1971 )

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Labour

Member, Standing Committee on Highways and Transport

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Legal and Municipal

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Select Committee on the Report of the Ontario Committee on Taxation

Member, Standing Committee on Legal Bills and Municipal Affairs

Member, Standing Committee on Highways and Transport

Member, Standing Committee on Education and University Affairs

Member, Standing Committee on Private Bills

Party affiliation(s)

Ontario Liberal Party