Dipika Damerla

Headshot of Dipika Damerla.

Current parliamentary roles

Minister of Seniors Affairs

Dates of service

(general election) (Parliament dissolved)

Career details

Parliament 41 ( July 2, 2014 – May 8, 2018 )

Minister of Seniors Affairs

Minister Responsible for Senior Citizens' Affairs

Minister Without Portfolio

Associate Minister of Health and Long-Term Care (Long-Term Care and Wellness)

Parliament 40 ( November 21, 2011 – May 2, 2014 )

Member, Standing Committee on Regulations and Private Bills

Member, Standing Committee on General Government

Parliamentary Assistant to the Minister Responsible for the 2015 Pan/Parapan American Games

Parliamentary Assistant to the Minister of Tourism, Culture and Sport

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Finance and Economic Affairs

Parliamentary Assistant to the Minister of Community and Social Services

Member, Standing Committee on Social Policy

Parliamentary Assistant to the Minister of Infrastructure

Party affiliation(s)

Ontario Liberal Party