David Rotenberg

Dates of service

(general election)

Career details

32nd Parliament (April 21, 1981 – March 25, 1985 )

Minister Without Portfolio

Member, Standing Committee on Procedural Affairs

Member, Standing Committee on Members' Services

Member, Standing Committee on Members' Services

Member, Standing Committee on Procedural Affairs

Member, Standing Committee on Procedural Affairs

Member, Standing Committee on Members' Services

Parliamentary Assistant to the Minister of Housing

Member, Standing Committee on Members' Services

Member, Standing Committee on Procedural Affairs

31st Parliament (June 27, 1977 – February 2, 1981 )

Member, Standing Committee on Procedural Affairs

Member, Standing Committee on General Government

Member, Select Committee on Company Law

Member, Standing Committee on Administration of Justice

Member, Standing Committee on Administration of Justice

Member, Standing Committee on Administration of Justice

Member, Standing Committee on Statutory Instruments

Member, Select Committee on Company Law

Member, Standing Committee on General Government

Member, Standing Committee on Statutory Instruments

Party affiliation(s)

Progressive Conservative Party of Ontario