David R. Reville

Dates of service

(general election)

Career details

34th Parliament ( November 3, 1987 – July 30, 1990 )

Member, Standing Committee on Regulations and Private Bills

33rd Parliament ( June 4, 1985 – July 31, 1987 )

Member, Select Committee on Retail Store Hours

Member, Standing Committee on Resources Development

Member, Select Committee on Retail Store Hours

Member, Standing Committee on Resources Development

Vice-Chair, Standing Committee on Social Development

Member, Standing Committee on Social Development

Critic, Housing

Member, Standing Committee on Social Development

Member, Standing Committee on Administration of Justice

Critic, Metro Affairs

Critic, Solicitor General and Minister of Correctional Services

Party affiliation(s)

New Democratic Party of Ontario