David John Johnson

Dates of service

(by-election) (not re-elected)

Career details

36th Parliament (September 26, 1995 – May 5, 1999 )

Minister of Education and Training

Interim Minister of Health

Government House Leader

Chair of the Management Board of Cabinet

35th Parliament (November 19, 1990 – April 28, 1995 )

Member, Standing Committee on Finance and Economic Affairs

Critic, Finance

Member, Standing Committee on Regulations and Private Bills

Critic, Municipal Affairs

Party affiliation(s)

Progressive Conservative Party of Ontario