Dan Newman

Dates of service

(general election) (not re-elected)

Career details

37th Parliament ( October 20, 1999 – September 2, 2003 )

Associate Minister of Health and Long Term Care

Minister of Northern Development and Mines

Minister of the Environment

36th Parliament ( September 26, 1995 – May 5, 1999 )

Member, Standing Committee on Government Agencies

Member, Standing Committee on Government Agencies

Member, Standing Committee on Government Agencies

Member, Standing Committee on Social Development

Parliamentary Assistant to the Minister of Health

Member, Standing Committee on Social Development

Member, Standing Committee on Government Agencies

Parliamentary Assistant to the Minister Responsible for Aboriginal Affairs

Party affiliation(s)

Progressive Conservative Party of Ontario