Claudio Polsinelli

Dates of service

(general election)

Career details

Parliament 34 ( November 3, 1987 – July 30, 1990 )

Member, Select Committee on Constitutional and Intergovernmental Affairs

Vice-Chair, Standing Committee on Administration of Justice

Parliamentary Assistant to the Attorney General

Member, Standing Committee on Administration of Justice

Member, Standing Committee on Administration of Justice

Parliamentary Assistant to the Minister of Municipal Affairs

Member, Standing Committee on Legislative Assembly

Parliamentary Assistant to the Minister of Economics

Parliamentary Assistant to the Treasurer

Parliament 33 ( June 4, 1985 – July 31, 1987 )

Member, Select Committee on Retail Store Hours

Member, Standing Committee on Administration of Justice

Member, Standing Committee on Government Agencies

Member, Standing Committee on Government Agencies

Member, Select Committee on Health

Member, Select Committee on Energy

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Administration of Justice

Member, Standing Committee on Administration of Justice

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Members' Services

Parliamentary Assistant to the Minister of Labour

Party affiliation(s)

Ontario Liberal Party