Cindy Forster

Headshot of Cindy Forster.

Dates of service

(general election) (did not seek re-election)

Career details

41st Parliament ( July 2, 2014 – May 8, 2018 )

Caucus Chair

Critic, Labour, Fairness and Work

Critic, Labour

Caucus Chair

Chair, Standing Committee on Estimates

Critic, Municipal Affairs and Housing

Critic, Community and Social Services

40th Parliament ( November 21, 2011 – May 2, 2014 )

Member, Standing Committee on the Legislative Assembly

Member, Standing Committee on Finance and Economic Affairs

Commissioner, Board of Internal Economy

Member, Standing Committee on Finance and Economic Affairs

Critic, Municipal Affairs and Housing

Deputy House Leader, Recognized Party

Party affiliation(s)

New Democratic Party of Ontario