Christopher Campbell Ward

Dates of service

(general election)

Career details

34th Parliament (November 3, 1987 – July 30, 1990 )

Minister of Government Services

Government House Leader

Minister of Education

33rd Parliament (June 4, 1985 – July 31, 1987 )

Member, Standing Committee on Administration of Justice

Member, Standing Committee on Administration of Justice

Parliamentary Assistant to the Attorney General, and Minister Responsible for Women's Issues and Native Affairs

Member, Standing Committee on Government Agencies

Member, Standing Committee on Finance and Economic Affairs

Member, Select Committee on Energy

Member, Standing Committee on Social Development

Member, Standing Committee on Social Development

Member, Select Committee on Health

Member, Select Committee on Energy

Member, Standing Committee on General Government

Parliamentary Assistant to the Minister of Health

Party affiliation(s)

Ontario Liberal Party