Christine Hart

Dates of service

(by-election)

Career details

34th Parliament (November 3, 1987 – July 30, 1990 )

Minister of Culture and Communications

Member, Standing Committee on Finance and Economic Affairs

Member, Standing Committee on Finance and Economic Affairs

Parliamentary Assistant to the Treasurer

Vice-Chair, Standing Committee on Administration of Justice

Member, Standing Committee on Administration of Justice

Parliamentary Assistant to the Minister of the Environment

33rd Parliament (June 4, 1985 – July 31, 1987 )

Member, Standing Committee on Social Development

Member, Select Committee on Health

Member, Select Committee on Health

Member, Standing Committee on Social Development

Parliamentary Assistant to the Minister of Health

Member, Standing Committee on Finance and Economic Affairs

Member, Standing Committee on Administration of Justice

Member, Standing Committee on General Government

Party affiliation(s)

Ontario Liberal Party