Charles Harnick

Dates of service

(general election) (did not seek re-election)

Career details

36th Parliament (September 26, 1995 – May 5, 1999 )

Minister Responsible for Native Affairs

Attorney General

35th Parliament (November 19, 1990 – April 28, 1995 )

Member, Standing Committee on Administration of Justice

Member, Standing Committee on Administration of Justice

Member, Select Committee on Ontario in Confederation

Member, Standing Committee on Administration of Justice

Critic, Native Affairs

Critic, Attorney General

Party affiliation(s)

Progressive Conservative Party of Ontario