Carol Mitchell

Dates of service

(general election) (not re-elected)

Career details

Parliament 39 ( November 28, 2007 – September 7, 2011 )

Minister of Agriculture, Food and Rural Affairs

Member, Standing Committee on Social Policy

Parliamentary Assistant to the Minister of Health and Long-Term Care (Health)

Member, Standing Committee on General Government

Caucus Chair

Parliamentary Assistant to the Minister of Municipal Affairs and Housing

Parliament 38 ( November 19, 2003 – September 10, 2007 )

Member, Standing Committee on Government Agencies

Parliamentary Assistant to the Minister of Public Infrastructure Renewal

Parliamentary Assistant to the Minister of Agriculture, Food and Rural Affairs

Member, Standing Committee on Finance and Economic Affairs

Member, Standing Committee on Finance and Economic Affairs

Member, Standing Committee on Regulations and Private Bills

Parliamentary Assistant to the Minister of Agriculture and Food

Party affiliation(s)

Ontario Liberal Party