Carman McClelland

Dates of service

(general election) (not re-elected)

Career details

Parliament 35 ( November 19, 1990 – April 28, 1995 )

Critic, Small Business

Member, Standing Committee on the Legislative Assembly

Critic, Consumer and Commercial Relations

Vice-Chair, Standing Committee on General Government

Member, Standing Committee on General Government

Member, Standing Committee on the Legislative Assembly

Vice-Chair, Standing Committee on General Government

Member, Standing Committee on General Government

Critic, Environment

Member, Standing Committee on the Legislative Assembly

Critic, Consumer and Commercial Relations

Parliament 34 ( November 3, 1987 – July 30, 1990 )

Chair, Standing Committee on Administration of Justice

Member, Standing Committee on the Legislative Assembly

Member, Standing Committee on Administration of Justice

Parliamentary Assistant to the Minister of the Environment

Member, Standing Committee on Legislative Assembly

Member, Standing Committee on Social Development

Party affiliation(s)

Ontario Liberal Party