Carl DeFaria

Dates of service

(general election) (not re-elected)

Career details

37th Parliament (October 20, 1999 – September 2, 2003 )

Minister Responsible for Seniors

Minister of Citizenship

Parliamentary Assistant to the Minister of Citizenship

Vice-Chair, Standing Committee on Justice and Social Policy

Member, Standing Committee on Justice and Social Policy

36th Parliament (September 26, 1995 – May 5, 1999 )

Member, Standing Committee on the Legislative Assembly

Member, Standing Committee on the Legislative Assembly

Member, Standing Committee on the Legislative Assembly

Member, Standing Committee on Regulations and Private Bills

Member, Standing Committee on General Government

Member, Standing Committee on the Legislative Assembly

Member, Standing Committee on the Ombudsman

Party affiliation(s)

Progressive Conservative Party of Ontario