Brenda Elliott

Dates of service

(general election) (not re-elected)

Career details

37th Parliament ( October 20, 1999 – September 2, 2003 )

Minister of Community, Family and Children's Services

Minister of Intergovernmental Affairs

Member, Standing Committee on Justice and Social Policy

Parliamentary Assistant to the Minister of Citizenship, Culture and Recreation

36th Parliament ( September 26, 1995 – May 5, 1999 )

Chair, Standing Committee on Resources Development

Member, Standing Committee on Resources Development

Chair, Standing Committee on Resources Development

Member, Standing Committee on Resources Development

Member, Standing Committee on Government Agencies

Chair, Standing Committee on Resources Development

Member, Standing Committee on Resources Development

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Estimates

Minister of Environment and Energy

Party affiliation(s)

Progressive Conservative Party of Ontario