Bob Wood

Dates of service

(general election) (not re-elected)

Career details

37th Parliament ( October 20, 1999 – September 2, 2003 )

Parliamentary Assistant to the Minister of Public Safety and Security

Parliamentary Assistant to the Minister of Correctional Services

Parliamentary Assistant to the Minister of Health and Long-Term Care

Member, Standing Committee on Government Agencies

Parliamentary Assistant to the Chair of Management Board of Cabinet

36th Parliament ( September 26, 1995 – May 5, 1999 )

Member, Standing Committee on Administration of Justice

Member, Standing Committee on Administration of Justice

Member, Standing Committee on Administration of Justice

Parliamentary Assistant to the Solicitor General and Minister of Correctional Services

Member, Standing Committee on Government Agencies

Parliamentary Assistant to the Chair of Management Board of Cabinet

Party affiliation(s)

Progressive Conservative Party of Ontario