Bert Johnson

Dates of service

(general election) (not re-elected)

Career details

37th Parliament (October 20, 1999 – September 2, 2003 )

Deputy Speaker

First Deputy Chair of the Committee of the Whole House

Deputy Speaker

Second Deputy Chair of the Committee of the Whole House

Member, Standing Committee on Government Agencies

Deputy Speaker

36th Parliament (September 26, 1995 – May 5, 1999 )

Member, Standing Committee on Government Agencies

Deputy Speaker

Member, Standing Committee on Government Agencies

First Deputy Chair of the Committee of the Whole House

Second Deputy Chair of the Committee of the Whole House

Member, Standing Committee on Government Agencies

Deputy Speaker

Party affiliation(s)

Progressive Conservative Party of Ontario