Bart Maves

Dates of service

(general election) (not re-elected)

Career details

37th Parliament (October 20, 1999 – September 2, 2003 )

Member, Standing Committee on the Legislative Assembly

Parliamentary Assistant to the Minister of Transportation

Parliamentary Assistant to the Minister of Health and Long-Term Care

Member, Standing Committee on Public Accounts

Parliamentary Assistant to the Minister of Community and Social Services

36th Parliament (September 26, 1995 – May 5, 1999 )

Member, Standing Committee on Resources Development

Member, Standing Committee on Resources Development

Parliamentary Assistant to the Minister of Labour

Chair, Standing Committee on General Government

Member, Standing Committee on Resources Development

Member, Standing Committee on General Government

Vice-Chair, Standing Committee on General Government

Party affiliation(s)

Progressive Conservative Party of Ontario