Arthur Trefusis Heneage Williams

Dates of service

(general election)

Career details

2nd Parliament (December 7, 1871 – December 23, 1874 )

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Railways

1st Parliament (December 27, 1867 – February 25, 1871 )

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Select Committee to enquire into the usefulness and cost of wooden railways as a means of furthering the settlement of the country

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Select Committee appointed to examine in to the working of the common and grammar school system of Ontario

Party affiliation(s)

Conservative Party