Arthur Allison Wishart

Dates of service

(general election)

Career details

Parliament 28 ( February 14, 1968 – September 13, 1971 )

Minister of Financial and Commercial Affairs

Minister of Justice and Attorney General

Parliament 27 ( October 29, 1963 – September 5, 1967 )

Minister of Justice and Attorney General

Attorney General

Member, Standing Committee on Natural Resources, Wildlife and Mining

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Education, Health and Welfare

Member, Standing Committee on Highways and Tourism

Member, Standing Committee on Labour, Legal and Municipal Bills

Party affiliation(s)

Progressive Conservative Party of Ontario