Alexander Stuart

Dates of service

(general election)

Career details

Parliament 17 ( February 2, 1927 – September 17, 1929 )

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Game and Fish

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Game and Fish

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Standing Orders

Parliament 16 ( February 6, 1924 – October 18, 1926 )

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Fish and Game

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Fish and Game

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Fish and Game

Party affiliation(s)

Conservative Party