Agnes Campbell Macphail

Dates of service

(general election)

Career details

Parliament 23 ( February 10, 1949 – October 6, 1951 )

Member, Standing Committee on Education

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Education

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Printing

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Education

Parliament 21 ( February 22, 1944 – March 24, 1945 )

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Education

Member, Standing Committee on Education

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Party affiliation(s)

Co-operative Commonwealth Federation