Willoughby Staples Brewster

Dates of service

(general election)

Career details

13th Parliament ( February 7, 1912 – May 29, 1914 )

Member, Standing Committee on Legal Bills

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Legal Bills

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Legal Bills

Member, Standing Committee on Private Bills

12th Parliament ( February 16, 1909 – November 13, 1911 )

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Legal Bills

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Legal Bills

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Legal Bills

Member, Standing Committee on Private Bills

Party affiliation(s)

Conservative Party