William Walter Barlow

Dates of service

(general election)

Career details

33rd Parliament (June 4, 1985 – July 31, 1987 )

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Select Committee on Retail Store Hours

Member, Select Committee on Retail Store Hours

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Select Committee on Economic Affairs

Member, Standing Committee on Finance and Economic Affairs

Deputy Critic, Industry

Critic, Small Business

Member, Select Committee on Economic Affairs

Deputy Critic, Labour

Critic, Transportation and Communications

Member, Standing Committee on Resources Development

32nd Parliament (April 21, 1981 – March 25, 1985 )

Parliamentary Assistant to the Minister of Labour

Member, Standing Committee on Resources Development

Chair, Standing Committee on Resources Development

Member, Standing Committee on Regulations and Other Statutory Instruments

Chair, Standing Committee on Resources Development

Member, Standing Committee on Resources Development

Chair, Standing Committee on General Government

Member, Standing Committee on Regulations and Other Statutory Instruments

Member, Standing Committee on General Government

Member, Select Committee on the Ombudsman

Member, Standing Committee on General Government

Member, Standing Committee on Regulations and Other Statutory Instruments

Chair, Standing Committee on General Government

Party affiliation(s)

Progressive Conservative Party of Ontario